bmtrada-logo

Zapytaj BM TRADA o certyfikat FIRA!

KONTAKT

KORZYŚCI Z CERTYFIKACJI FIRA

Zapewnienie klientów o bezpieczeństwie produktów i ich zgodności z najwyższymi standardami
Zwiększona konkurencyjność dzięki potwierdzonej jakości
Możliwość znakowania produktów
Możliwość eksportu na rynki brytyjskie

INFORMACJE OGÓLNE NT. CERTYFIKACJI FIRA

Furniture Industry Research Association (FIRA) jest największym brytyjskim stowarzyszeniem wspierającym działalność wszystkich organizacji związanych z branżą meblarską. Organizacja funkcjonuje już od 1949 roku, zajmując się przeprowadzeniem ekspertyz technicznych i doradzając projektantom, producentom i konsumentom. Badania przeprowadzone przez FIRA są często brane pod uwagę przy opracowywaniu brytyjskich i europejskich norm i standardów dotyczących właściwości produktów i testowania.

W ramach struktur FIRA, utworzona została jednostka FIRA International Ltd, będąca częścią grupy BM Trada. FIRA International jest oddziałem FIRA, odpowiedzialnym między innymi za testowanie i certyfikację.

Certyfikaty przyznane przez FIRA są znakiem jakości rozpoznawalnym na całym świecie. Certyfikat FIRA jest bardzo często wymagany od firm eksportujących swoje wyroby meblarskie na rynek brytyjski.

certyfikacja drzwi przeciwpożarowych

Certyfikaty FIRA można podzielić na dwie grupy:

 • Certyfikaty przyznane po pomyślnym przejściu testów zgodności z odpowiednimi normami europejskimi i brytyjskimi
 • Certyfikaty przyznane w ramach systemów certyfikacji opracowanych przez FIRA – FIRA Gold oraz FIRA Ergonomic Excellence

1. CERTYFIKATY PRZYZNANE PO POMYŚLNYM PRZEJŚCIU TESTÓW ZGODNOŚCI Z NORMAMI

fira_logo

Testy produktów są często koniecznym wymogiem rynkowym, zapewniającym że dane produkty są bezpieczne, legalne i zdatne do użytku.

Laboratorium FIRA przeprowadza badania, które sprawdzają wytrzymałość produktów na standardowe użytkowanie oraz ewentualne zastosowania wyrobu niezgodnie z przeznaczeniem.

Badania przeprowadzone przez FIRA stanowią dowód, potwierdzający, że wszystkie wymagania dotyczące bezpieczeństwa zostały spełnione. Ponadto, otrzymane raporty z badań dostarczają wartościowych informacji na temat właściwości produktu i mogą posłużyć do wprowadzenia ewentualnych zmian i udoskonalenia wyrobu.

Laboratorium FIRA posiada akredytację UKAS, przyznaną zgodnie z normą EN ISO/ IEC 17025: 2005.

Oferta FIRA obejmuje szeroki zakres badań:

 • Badanie zapalności i właściwości fizycznych tkanin, pianek, materaców i tapicerki
 • Testy bezpieczeństwa i wytrzymałości dla gotowych produktów, takich jak stoły, krzesła czy meble do przechowywania
 • Badanie właściwości spoiw i płyt
 • Opracowywanie nowych metod badawczych
 • Ocena instrukcji i zestawów do samodzielnego montażu
 • Testy w warunkach rzeczywistych
 • Ocena wymiarów pod kątem wymagań standardów ergonomicznych
 • Ocena projektów
 • Testy przeprowadzone zgodnie z indywidualnymi wymaganiami klienta

2. CERTYFIKATY PRZYZNANE W RAMACH SYSTEMÓW CERTYFIKACJI FIRA

fira_gold

System certyfikacji FIRA Gold

FIRA Gold Certification jest powszechnie uznanym znakiem jakości produktów meblarskich i kuchennych. Certyfikat stanowi udokumentowany dowód, potwierdzający zgodność wyrobu z najwyższymi standardami jakościowymi.

Wyroby objęte certyfikacją zostają poddane rygorystycznej ocenie przez ekspertów FIRA.

 • Pierwszym warunkiem uzyskania certyfikatu FIRA Gold jest przeprowadzenie testów, sprawdzających takie aspekty jak właściwości produktów, ergonomię, stabilność i oddziaływanie atmosfery na właściwości wyrobu. Testy mogą być przeprowadzone przez ekspertów FIRA, lub inne, niezależne i akredytowane laboratorium. Dzięki temu, że system certyfikacji FIRA Gold wymaga regularnego powtarzania badań, można mieć pewność, że wyroby stale spełniają wymagania standardów, bez względu na wprowadzone udoskonalenia.
 • Drugą część oceny stanowi audyt miejsca produkcji wyrobów. W trakcie kontroli zakładu produkcyjnego, audytorzy FIRA upewniają się, że wszystkie wyroby są produkowane zgodnie z zaaprobowaną specyfikacją techniczną, a produkcja podlega systemowi kontroli jakości. Warunkiem utrzymania certyfikatu jest przechodzenie takiego audytu każdego roku. Regularna weryfikacja procedur, projektów czy reklamacji od klientów, umożliwia identyfikację i skuteczne rozwiązanie ewentualnych problemów.
fira_ergonomics

System certyfikacji FIRA Ergonomic Excellence Award

FIRA Ergonomic Excellence jest znakiem jakości, przyznawanym produktom meblarskim, które spełniają najwyższe standardy ergonomii. Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom, produkty objęte certyfikacją FIRA Ergonomic Excellence minimalizują negatywne skutki pracy biurowej oraz przyczyniają się do zwiększenia efektywności i produktywności.

Warunkiem otrzymania certyfikatu Ergonomic Excellence jest otrzymanie pozytywnej oceny od ekspertów z działu ergonomii. System Ergonomic Excellence wyróżnia następujące kryteria oceny:

 • Właściwości ergonomiczne
 • Zgodność projektu z odpowiednimi kryteriami ergonomii
 • Przyjazność dla użytkownika
 • Bezpieczeństwo
 • Zgodność z odpowiednimi przepisami dotyczącymi zdrowia i bezpieczeństwa
 • Dostosowanie do przeznaczenia
 • Produkcja w zakładzie, którym obowiązują najwyższe standardy jakości oraz polityka środowiskowa

ETYKIETY I OZNAKOWANIA

Produkty certyfikowane zgodnie z systemem FIRA Gold lub FIRA Ergonomic Excellence mogą być oznaczone specjalną etykietą FIRA. Logo FIRA i znaki certyfikacji mogą być stosowane także w materiałach promocyjnych firmy czy na stronie internetowej.

bmtrada-logo

Zapytaj BM TRADA o certyfikat FIRA!

KONTAKT